Σάββατο, 20 04, 2024

Απολογισμός εκπαιδευτικής επίσκεψης

Στις 29 Ιανουαρίου 2014  οι μαθητές της Α΄ τάξης  του Σχολείου μας  επισκέφθηκαν τα μουσεία Παλαιοντολογίας  και Ορυκτολογίας στο Τμήμα Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Ένας από τους στόχους αυτής της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν οι μαθητές ν’ αποκτήσουν βιωματικά τις γνώσεις που ήδη λαμβάνουν από το μάθημα της Γεωλογίας - Γεωγραφίας και να τις εμπλουτίσουν μέσω φυσικών δειγμάτων και μοντέλων.
Οι μαθητές μας ενθουσιάστηκαν από το πλήθος των εκθεμάτων, την ξενάγηση των υπευθύνων και τις νέες πληροφορίες που έλαβαν. Συνειδητοποίησαν τη  γεωλογική δομή , την ηφαιστειακή και σεισμική δραστηριότητα, τα φυτικά και ζωικά απολιθώματα του Ελλαδικού χώρου καθώς και τα ορυκτά και πετρώματα που εκμεταλλεύονταν στο παρελθόν (μεταλλεία Λαυρίου). Το  ενδιαφέρον  τους  εκδηλώθηκε με τη  συμμετοχή τους  στο πρόγραμμα απαντώντας εύστοχα στις ερωτήσεις και θέτοντας νέες.

Η αρχηγός της εκδρομής

Σοφία Μαραβέλια