Πέμπτη, 25 04, 2024

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

Στις 18 Νοεμβρίου 2013, ημέρα Δευτέρα, πραγματοποιήθηκε στο 1ο Γυμνάσιο Βριλησσίων η προγραμματισμένη επίσκεψη της κας Καυκά Γεωργίας, υπεύθυνης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων, κατόπιν πρόσκλησης του σχολείου μας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης η κα. Καυκά απευθύνθηκε προς τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας και, βοηθούμενη από οπτικοακουστικό υλικό, ενημέρωσε σχετικά με την εκδήλωση επιθετικής συμπεριφοράς των εφήβων καθώς και τρόπους αντιμετώπισης. Επιπλέον αναφέρθηκε στη διαχείριση του εφηβικού εκφοβισμού στο σχολείο και στην οικογένεια. Ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση μεταξύ των εκπαιδευτικών και της κας Καυκά Γ. καθώς και υπόσχεση για συνεχή ενημέρωση, επιμόρφωση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών.

Ιφιγένεια Λέτσιου.