Τετάρτη, 01 05, 2024

Εκπαιδευτική Επίσκεψη Αγωγής Υγείας στο Ξυλόκαστρο - Ναύπλιο

Την Πέμπτη 21/4/2016 πραγματοποιήθηκε μονοήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στο πλαίσιο του προγράμματος Αγωγής Υγείας "Αρωματικά φυτά - Βότανα - Αφεψήματα" της Γ' Γυμνασίου σε πρότυπη φυτωριακή μονάδα που βρίσκεται στο Καμάρι Κορινθίας.
Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του φυτωρίου και ενημερώθηκαν για τα στάδια της εξέλιξης και ανάπτυξης αρωματικών φυτών και δέντρων.

Στους μαθητές διανεμήθηκαν από τον παραγωγό γλαστράκια με ελιά είδους "κορωνέικη". Οι μαθητές ενθουσιάστηκαν από την βιωματική αυτή εμπειρία που τους έφερε κοντά στην καλλιέργεια της γης και τη φύση.
Η εκπαιδευτική εκδρομή έκλεισε με την επίσκεψη στο Ναύπλιο όπου οι μαθητές μαζί με τις συνοδούς καθηγήτριες περπάτησαν στην πρώτη πρωτεύουσα της Ελλάδας.

Οι συνοδοί καθηγήτριες

Φραγκιουδάκη Χρυσή