Τρίτη, 16 07, 2024

Επίσκεψη του ΣΚΕΠ στο σχολείο μας

Την Πέμπτη, 15/10/15, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο Σύνδεσμος Κοινωνικής Ευθύνης για παιδιά και νέους (Σ.Κ.Ε.Π.), με στόχο την εξοικείωση των μαθητών με την αναπηρία και την ευαισθητοποίηση τους με γνώμονα τη δημιουργία ανθρώπινων σχέσεων χωρίς προκαταλήψεις και κυρίως χωρίς αποκλεισμούς.

Ακολούθησε ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταξύ του Σ.Κ.Ε.Π. και των μαθητών του Γ3 και Γ4, στην οποία τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να θέσουν ερωτήσεις, αλλά κυρίως να προβληματιστούν.

Μερικές από τις σκέψεις, που διατύπωσαν ανώνυμα τα παιδιά αργότερα, ήταν:

-«Όταν συνειδητοποίησα ότι αυτοί οι ίδιοι νιώθουν καλά με τον εαυτό τους, κατάλαβα ότι δεν έχει σημασία τι λένε οι άλλοι για σένα, αλλά τι πιστεύεις εσύ για τον εαυτό σου.»

-«Τους θαυμάζω πραγματικά!»

-«Στην αρχή ένιωσα άβολα, αλλά μετά άνετα, γιατί και οι ίδιοι ένιωθαν καλά με τον εαυτό τους.»

-«Πήρα ένα μάθημα ζωής. Είχαν όχι μόνο σωματική, αλλά και ψυχική δύναμη.»