Παρασκευή, 18 10, 2024

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ - ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-2025

Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο

Την Τρίτη 21 Οκτωβρίου 2019 οι μαθητές της Β Γυμνασίου είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο εκπαιδευτικό, βιωματικό πρόγραμμα ¨' Μαθαίνω να βλέπω τον άνθρωπο" που διοργανώνει ο Σ.Κ.Ε.Π στα σχολεία ( εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας). Ο ομιλητής κ. Παναγιώτης Πιτσίνιαγκας ( άτομο με κινητική αναπηρία), μίλησε στα παιδιά για τα προβλήματα των ΑμεΑ και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στην καθημερινότητά τους. Στη συνέχεια, ακολούθησε ανοιχτός διάλογος με τους μαθητές. Ο στόχος του προγράμματος αυτού, είναι η εξοικείωση των μαθητών με τη διαφορετικότητα, η καταπολέμηση του στίγματος του κοινωνικού αποκλεισμού των νέων με αναπηρία, καθώς και η ευαισθητοποίησή τους σε αυτές τις ευάλωτες ομάδες πληθυσμού.Ακολούθησε συζήτηση μέσα στην τάξη και καταγραφή συναισθημάτων και εντυπώσεων των παιδιών από τη δράση αυτή.