Παρασκευή, 26 04, 2024

1ο Γυμνάσιο Βριλησσίων - Αποδοχή της διαφορετικότητας

Την Παρασκευή 10 Μαΐου, τα τμήματα Β1 και Β4  του σχολείου μας συμμετείχαν στο Πρόγραμμα των Special Olympics " Play Unified" στις αθλητικές εγκαταστάσεις του Δήμου μας.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν παίζοντας από κοινού με τους αθλητές των Special Olympics, παραολυμπιακά αθλήματα όπως Judo, Bocce και Basket, καθώς και να ενημερωθούν σχετικά με τον στόχο και την φιλοσοφία  του προγράμματος.

Μέσα από την χαρά του αθλητισμού, σε ένα περιβάλλον σεβασμού και αποδοχής της διαφορετικότητας, τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με ενθουσιασμό στην δράση αυτήν που είχε ως στόχο την ευαισθητοποίησή τους σε θέματα που αφορούν στα άτομα με διανοητική αναπηρία, αλλά και στην ανάδειξη του εθελοντισμού στην χώρα μας.

Συνοδοί :Έλενα Αρκούδη - Κολλιλέκα Γεωργία