Κυριακή, 28 04, 2024

Πρόγραμμα ACT

Εγκρίθηκε από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή το καινοτόμο Πρόγραμμα ACT στο οποίο συμμετείχε και υλοποίησε -πιλοτικά- με επιτυχία  το 1ο Γυμνάσιο Βριλησσίων.

Το Υπουργείο Παιδείας συμμετείχε στην από κοινού με τη Γαλλία, το Ηνωμένο Βασίλειο και την Ισπανία (με Συντονίστρια χώρα τη Γαλλία)υποβολή πρότασης για την υλοποίηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ ΚΑ3 2017 – 2020 με τον τίτλο:“ACT – ACTivecitizenship projects to enhance pupils΄ social and civic competences”, με στόχο την προώθηση της εθνικής πολιτικής σχετικά με την εκπαίδευση. Η πρόταση των τεσσάρων χωρών εγκρίθηκε από τον Εκτελεστικό Οργανισμό Εκπαίδευσης, Οπτικοακουστικών Μέσων και Πολιτισμού της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Από την πλευρά του σχολείου μας το Πρόγραμμα υποστήριξαν η καθηγήτρια Βασιλογιάννη Ευαγγελία ως υπεύθυνη υλοποίησης  και η Διευθύντρια του σχολείου μας Ευαγγελία Σύρμα  ως Μέλος της Άμισθης Εθελοντικής Επιστημονικής Ομάδας Υποστήριξης  του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων. Στην πιλοτική υλοποίηση  του προγράμματος συμμετείχαν, επίσης,  το 4ο Γυμνάσιο Αλίμου και το  2ο Γυμνάσιο Αιγάλεω.

Συγχαίρουμε  τους μαθητές μας και την κυρία Βασιλογιάννη για την εξαιρετική συνεργασία και την επίτευξη των στόχων του προγράμματος. Συγχαρητήρια και στον Σύλλογο Διδασκόντων για τη συμβολή του στην παρουσίαση του Προγράμματος.

Ευχαριστούμε την κυρία Αντωνία Παπατριανταφύλλου,  Εθνική Συντονίστρια Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων Erasmus+ “ACT” & “T4E” για την ουσιαστική και αμέριστη βοήθεια που μας παρείχε.

Ευχαριστούμε θερμά τον Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄ Αθήνας ,κ. Αθανάσιο Φαλούκα, ο οποίος ανέθεσε στο 1ο Γυμνάσιο Βριλησσίων την πιλοτική εφαρμογή του ACT.

Διαβάστε το Δελτίο Τύπου.