Παρασκευή, 03 05, 2024

Επίσκεψη στον Φάρο Τυφλών της 12-12-17

ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΦΑΡΟ ΤΥΦΛΩΝ ΤΗΣ 12-12-17

Την Τρίτη, 12-12-17, η Β΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε τη χριστουγεννιάτικα στολισμένη πλατεία της Νέας Σμύρνης περιμένοντας τη σειρά της προκειμένου να ξεναγηθεί στην Καλλιθέα, στο Μουσείο Αφής του Φάρου Τυφλών, ενόςαπό τα 5 Μουσεία του είδους στον κόσμο. Η ιδιαιτερότητά του έγκειται στο γεγονός ότι οι επισκέπτες έχουν τη δυνατότητα να αγγίζουν τα εκθέματα, τα οποία είναι πιστά αντίγραφα των πρωτοτύπων που εκτίθενται σε άλλα Μουσεία της χώρας μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες πληροφορήθηκαν για τις ιδιαιτερότητες της ζωής όταν υπάρχουν προβλήματα όρασης, έκλεισαν τα μάτια με μάσκες και συνόδευσαν τους συμμαθητές τους στους χώρους του Μουσείου. Φύγαμε βαθιά προβληματισμένοι και εντυπωσιασμένοι από τη δύναμη και τη χαρά που μπορεί να νιώσει κάθε άνθρωπος άσχετα από τα βιώματα ή τις δυσκολίες του, όταν αποφασίσει να πει «ναι» στην ίδια τη ζωή.

ΑΡΚΟΥΔΗ ΕΛΕΝΑ, ΠΕ02