Παρασκευή, 26 04, 2024

Ημερολόγιο Εκδηλώσεων

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ

Σχ. έτους 2011-2012 Α΄ ΠΕΡΙΟΔΟΣ

1. Επίσκεψη στο Μουσείο Μουσικών Οργάνων (Πλάκα)

Ημερομ.   Επίσκεψης : 06/10/2011

Υπεύθυνη κα. Σερέτη

Τμήματα Β1, Β2

Παρατηρήσεις :

Τα   παιδιά κατά την επίσκεψή τους είδαν τα διάφορα είδη μουσικών οργάνων την   ιστορική τους εξέλιξη και διαπίστωσαν την διαφορετικότητα στα μουσικά   ηχοχρώματα.

2. Επίσκεψη στο Μουσείο Γουλανδρή : Εκπαιδευτικό   πρόγραμμα ?Αιολική Ενέργεια? και

Επίσκεψη στο Κέντρο ?ΓΑΙΑ?

Ημερομ. Επίσκεψης : 08/12/2011

Υπεύθυνος κος Τσελέντης

Τμήματα Γ1, Γ3

Παρατηρήσεις :

Τα   παιδιά συμμετείχαν σε διαδραστικές εργαστηριακές ασκήσεις με θέμα : πώς από   την αιολική ενέργεια παράγεται ηλεκτρική ενέργεια. Συμπλήρωσαν φύλλο   εργασίας, έγινε αξιολόγηση και κατανόησαν όλα τα φαινόμενα με τα οποία   ασχολήθηκαν.

Επισκέφθηκαν επίσης το μουσείο ?ΓΑΙΑ? και ευαισθητοποιήθηκαν για   θέματα που αφορούν στο Περιβάλλον.

3. Παρουσίαση εντός της σχολικής μονάδας αρχαίων   μουσικών οργάνων.

Ημερομ. Επίσκεψης : 18/12/2011

Υπεύθυνη κα. Σερέτη

Τμήματα Α1, Α2, Α3, Α4 και Α5 ? Β2 και Β3.

Παρατηρήσεις :

Τα παιδιά είδαν και άκουσαν τα αρχαία   όργανα, έμαθαν για την ιστορική τους προέλευση και τον τρόπο κατασκευής τους   και άκουσαν αυθεντικούς αρχαίους ήχους.