Κυριακή, 05 05, 2024

Εργασίες μαθητών στο μάθημα της Ιστορίας

Τον 8°αι. π.Χ. ο ελληνικός κόσμος εξελίσσεται.Το παλιό φυλετικό κράτος διασπάστηκε και τη θέση του πήρε η πόλη-κράτος.Οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου χωρίζονται σε ομάδες και στο πλαίσιο  του μαθήματος της Ιστορίας παρουσιάζουν τις δύο πόλεις –κράτη που σηματοδότησαν την εξέλιξη της  Ελλάδας–ως αρχαία Αθήνα και αρχαία Σπάρτη,

τους πανελλήνιους δεσμούς των Ελλήνων όπως αυτοί εκφράζονται στη μεγάλη γιορτή της Ολυμπίας ,τους Ολυμπιακούς Αγώνες ,

το πολυεθνικό περσικό κράτος αλλά και  την σύγκρουση Περσών-Ελλήνων και τον τρόπο που κατάφεραν οι  στρατηγοί των Ελλήνων να απομακρύνουν τον περσικό κίνδυνο και στη συνέχεια να δημιουργήσουν ανεπανάληπτα έργα τέχνης,  σύμβολα του δυτικού πολιτισμού,πρότυπα ισορροπίας και αρμονίας  που απολαμβάνει  έως και σήμερα  ολόκληρος ο κόσμος.

Ας παρακολουθήσουμε λοιπόν  τα ιστορικά γεγονότα της αρχαίας Ελλάδας μέσα από τα μάτια και τη νόηση των μαθητών των τμημάτων Α1,Α3 και  Α4 του γυμνασίου μας.

Αρχαία Αθήνα

Αρχαία Σπάρτη