Πέμπτη, 25 04, 2024

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΘΩΡΗΚΤΟ ΑΒΕΡΩΦ

Τα τμήματα  Γ3 και Γ4 του σχολείου μας επισκέφτηκαν την Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου το «Θωρηκτό Αβέρωφ» στη Μαρίνα Φλοίσβου.

Η ξενάγηση ήταν όχι μόνο κατατοπιστική αλλά και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Οι μαθητές ενημερώθηκαν  και ενθουσιάστηκαν  για την ιστορία του πλοίου, το οποίο αποτελεί ένα πλοίο θρύλο για το πολεμικό μας Ναυτικό.Είναι το μοναδικό πολεμικό πλοίο που συνδέθηκε για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα με την ιστορία της Ελλάδας(1911-1948).Η φήμη και ο σεβασμός που απολαμβάνει απ’ όλους τους Έλληνες φθάνει ως τις μέρες μας και οι ιστορίες για τα επιτεύγματα με τα οποία συνδέθηκε αμέτρητες. Το 1952 το «αήττητο πλοίο» παροπλίστηκε και σήμερα ναυλοχεί στο Φάληρο, όπου λειτουργεί ως Πολεμικό Μουσείο.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη.