Σάββατο, 20 04, 2024

Απολογισμός εξόρμησης στο Διονυσιακό Θέατρο 22/10/13

Με εξαιρετικό καιρό ως σύμμαχο, η Γ΄Γυμνασίου του 1ου Γυμνασίου Βριλησσίων εξόρμησε στο Διονυσιακό θέατρο, στην νότια κλιτύ της Ακρόπολης. Οι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου αναχώρησαν το πρωί της 22/10/13 από το σχολείο με δύο πούλμαν και συνοδούς τις καθηγήτριές τους κ. Αρκούδη, Βασιλογιάννη, Σολωμού και τον καθηγητή τους κ. Γκαγκτζή και αποβιβάστηκαν στο άγαλμα της Μελίνας Μερκούρη,  στην αρχή του πεζόδρομου της Διονυσίου Αρεοπαγίτου, απέναντι από την Πύλη του Αδριανού και τους στύλους του Ολυμπίου Διός.

Περιηγήθηκαν ένα μικρό μέρος της Πλάκας, προκειμένου να επισκεφθούν τα ερείπια της πρωτοχριστιανικής βασιλικήςκαι του ναού της Ατρέμιδας, δίπλα στο ναό της Αγίας Αικατερίνης και το χορηγικό μνημείο του Λυσικράτη. Έπειτα, κατευθύνθηκαν προς στην είσοδο του Διονυσιακού θεάτρου, όπου συνάντησαν τις κ. Μπαρμπαγεωργοπούλου και Φιλίππογλου, ξεναγούς, μαζί με τις οποίες περιηγήθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο, ανανέωσαν τις σχετικές τους γνώσεις για το Αρχαίο Θέατρο, παρατήρησαν τα έργα συντήρησης και πληροφορήθηκαν για το Ναό του Ασκληπιού και τη λατρεία του στο χώρο. Ολοκλήρωσαν την επίσκεψή τους, θαυμάζοντας από την πάνω πλευρά του το Ωδείο του Ηρώδη του Αττικού κι ατενίζοντας από μακριά το μνημείο του Γάιου Αντίοχου Φιλόπαππου. Η εξόρμηση έληξε αίσια με μικρό διάλειμμα στα περίχωρα και την έγκαιρη επιστροφή όλων ικανοποιημένων στο χώρο του σχολείου.