Σάββατο, 20 04, 2024

Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Γ΄ Τάξης του 1ου Γυμνάσιου Βριλησσίων

Στόχοι, δράσεις, προσδοκώμενα αποτελέσματα.

Το σχολείο μας, γνωρίζοντας πόσο δύσκολη και επίπονη είναι η διαδικασία της μάθησης και πόσο άπιαστος ο εκπαιδευτικός και διδακτικός στόχος, θέλοντας να πετύχει την προσωπική εμπλοκή των μαθητών μας στη γνώση, προγραμμάτισε μια εκπαιδευτική εκδρομή για τους μαθητές της Γ’ τάξης στις  Μυκήνες – Ναύπλιο - Πόρτο Χέλι – Σπέτσες - Επίδαυρο.

Η εκδρομή αυτή πραγματοποιείται στο πλαίσιο των μαθημάτων της Δραματικής ποίησης και συγκεκριμένα στη διδασκαλία της τραγωδίας του Ευριπίδη «Ελένη» και της Ιστορίας που διδάσκονται οι μαθητές της Γ’ τάξης.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής οι μαθητές θα επισκεφθούν τις Μυκήνες και το Ναύπλιο. Εκεί θα περιδιαβούν τον αρχαιολογικό χώρο των Μυκηνών, το ανακτορικό συγκρότημα, το παλάτι του Αγαμέμνονα, τα Κυκλώπεια Τείχη της Ακρόπολης, την Πύλη των Λεόντων, το θησαυρό του Ατρέα και στο πλαίσιο της βιωματικής μάθησης θα συνδιαλεχθούν με το πολιτισμικό περιβάλλον του παρελθόντος και τα κατάλοιπά του για να κατανοήσουν καλύτερα την ιστορική πραγματικότητα.

Στη συνέχεια, θα ταξιδέψουν με το πλοίο της γραμμής στις Σπέτσες, αρχοντικό νησί, με μεγάλη ναυτική παράδοση, πολυσήμαντη ιστορία και ιδιαίτερη κουλτούρα. Εκεί θα τους δοθεί η ευκαιρία να επισκεφτούν το αρχοντικό - σπίτι της Μπουμπουλίνας και να δουν πολλά κειμήλια του αγώνα του 1821. Έτσι θα αντιληφθούν πόσο πολύτιμη και καθοριστική υπήρξε η προσφορά του νησιού και της Μπουμπουλίνας στην Ελληνική Επανάσταση.

Θα ακολουθήσει επίσκεψη στην Επίδαυρο και θα γνωρίσουν το Ασκληπιείο, ένα από τα μεγάλα ιερά της αρχαιότητας, με ναούς, αθλητικές εγκαταστάσεις, θέατρο και λουτρά και το Αρχαίο θέατρο της Επιδαύρου, μιας  μικρής πόλης – κράτους των κλασσικών χρόνων.

Κατά την περιήγησή τους στο χώρο του θεάτρου, οι μαθητές θα αναπαραστήσουν σκηνές από την τραγωδία «Ελένη» του Ευριπίδη, για να συνειδητοποιήσουν τη θεατρική διάσταση του κειμένου και να προσεγγίσουν μ’ ένα πιο ελκυστικό και κατάλληλο για την ηλικία τους τρόπο, τη Δραματική Ποίηση.

Δείτε εδώ το πρόγραμμα της εκδρομής