Τετάρτη, 24 04, 2024

Φεστιβάλ αθλημάτων των Special Olympics Hellas

Την Τετάρτη 12 Οκτωβρίου 2016 οι μαθητές της Γ Γυμνασίου, συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες Αναστασάτου Αγγελική, Βασιλογιάννη Ευαγγελία, Κολλιλέκα Γεωργία και Μουρτοπούλου Μαρία, συμμετείχαν στο φεστιβάλ αθλημάτων που διοργάνωσαν τα Special Olympics Hellas στα γήπεδα Βριλησσίων (Κισσάβου).

Οι μαθητές μας αγωνίστηκαν από κοινού με τους αθλητές των Special Olympics αποδεικνύοντας ότι όλοι οι άνθρωποι μπορεί να είμαστε διαφορετικοί αλλά ίσοι, επιτυγχάνοντας έτσι τον στόχο της δράσης αυτής.

Πολλοί επίσημοι τίμησαν με την παρουσία τους την εκδήλωση, όπως ο Δήμαρχος Βριλησσίων Ξένος Μανιατογιάννης, η Αντιδήμαρχος Παιδείας Σοφία Χαντζάρα, η χάλκινη παραολυμπιονίκης του Ρίο, κυρία Κοροκίδα, ο Παναγιώτης Γιαννάκης και πολλοί άλλοι.