Παρασκευή, 19 04, 2024

Απολογισμός Επίσκεψης στο 1ο Γυμνάσιο Αρτέμιδας

ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΜΕΣΟΛΑΒΗΣΗΣ ΣΥΝΟΜΗΛΙΚΩΝ ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ ΔΙΑΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ - ΤΡΙΤΗ, 19/4/2016

Με την επίσκεψή μας στο φιλόξενο 1ο Γυμνάσιο Αρτέμιδας είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε από κοντά μια άλλη εμπειρότερη ομάδα διαμεσολάβησης και να ανταλλάξουμε απόψεις, τεχνικές και βιώματα.

Οι μαθητές και μαθήτριές μας παρουσίασαν την πορεία της εκπαίδευσης και της δραστηριοποίησής τους ηλεκτρονικά και διά ζώσης, έπαιξαν παιχνίδια και διασκέδασαν ομαδικά. Το σχολείο μας υποσχέθηκε να διατηρήσει την επικοινωνία καθηγητών και μαθητών και να οργανώσει την επόμενη χρονιά μια δική τους επίσκεψη στο σχολείο μας. Επιστρέψαμε νιώθοντας για άλλη μια φορά ότι η ύπαρξη και λειτουργία των ομάδων αυτών στο σχολείο μας μπορεί να βοηθήσει αποτελεσματικά στην επίλυση διαφορών και συγκρούσεων και να φέρει ανακούφιση στις καρδιές μας.

Η Αρχηγός της επίσκεψης

ΑΡΚΟΥΔΗ ΕΛΕΝΑ