Πέμπτη, 25 04, 2024

Συμμετοχή στην Ημερίδα του ΣΚΕΠ

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ Σ.Κ.Ε.Π.

ΤΕΤΑΡΤΗ 16 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

Την Τετάρτη 16 Μαρτίου 2016 διοργανώθηκε από τον Σ.Κ.Ε.Π στο Μουσείο Βορρέ η ημερίδα «Μαθαίνοντας Μαζί» με μεγάλη επιτυχία. Το σχολείο μας συμμετείχε με τα τμήματα Γ1 και Γ2 με συνοδούς τη δ/ντρια κα Σακκιάδου Αφροδίτη-Βικτωρία και τις καθηγήτριες Βασιλογιάννη Ε. Κολλιλέκα Γ. και Μεταλλεινού Ε.

Κεντρικοί ομιλητές ήταν μαθητές που συμμετείχαν στα βιωματικά εργαστήρια «αποτυπώματα» μαζί με νέους με αναπηρία κατά τη διάρκεια του σχ. έτους 2015-16 στο μουσείο Βορρέ.

Η ημερίδα έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να αποκτήσουν φωνή και βήμα εκφράζοντας τις δικές τους απόψεις, εμπειρίες και συναισθήματα. Κυρίως παρουσιάζοντας προτάσεις με στόχο την αλλαγή νοοτροπίας του γενικού πληθυσμού και την ενδυνάμωση μιας κοινωνίας ενεργών πολιτών μέσα από μουσική, θεατρικά δρώμενα, ανοιχτό διάλογο και εικαστικές παρεμβάσεις.

Στην ημερίδα συμμετείχαν 201 μαθητές από το 1ο Γυμνάσιο Βριλησσίων, 2Ο Λύκειο Γέρακα, εκπαιδευτήρια Καντά και Ελληνογαλλική σχολή «Αγιος Ιωσήφ». Συμμετείχαν επίσης και αρκετοί προσκεκλημένοι όπως η σύζυγος του Προέδρου Δημοκρατίας κα Σίσσυ Παυλοπούλου, ο δήμαρχος Βριλησσίων κος Ξένος Μανιατογιάννης, η αντιδήμαρχος Παιδείας και εθελοντισμού κα Σοφία Χαντζάρα και πολλοί άλλοι.

Οι μαθητές του σχολείου μας γέμισαν με όμορφα συναισθήματα και εμπειρίες. Μια μαθήτρια μας είπε «Ήταν υπέροχα! Ελπίζω να κάνουμε ξανά μια παρόμοια δράση. Πιστεύω ότι κερδίσαμε όλοι και μάθαμε κάτι σημαντικό για τη ζωή μας . Σας ευχαριστούμε!»

Για τη συγκεκριμένη ημερίδα έγινε αναφορά και στην εφημερίδα Καθημερινή την Κυριακή 20/3/2016. Διαβάστε το σχετικό άρθρο.