Παρασκευή, 19 04, 2024

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Ίδρυμα Ευγενίδου

Οι μαθητές της Β΄ Τάξης του Σχολείου μας, στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής επισκέφθηκαν την Τετάρτη 7-5-2014 το Ευγενίδειο Ίδρυμα.

Όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν τη Διαδραστική έκθεση του CERN, «”Επιταχύνοντας” την Επιστήμη», ενώ παράλληλα, στο πλαίσιο του προγράμματος «Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας», οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β4 παρακολούθησαν την πειραματική επίδειξη: «Ηλεκτρομαγνητισμός» και οι μαθητές των τμημάτων Β2 και Β3 την αφήγηση: «Γαλιλαίος και Επιστημονική Επανάσταση».

Οι στόχοι της επίσκεψης αυτής ήταν εκπαιδευτικοί αλλά και ψυχαγωγικοί.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα συναρπαστικό ταξίδι στην αρχή του Σύμπαντος και  στην καρδιά της Ύλης…, που τους έφερε λίγο πιο κοντά στο πείραμα του CERN! Ταυτόχρονα, με το πρόγραμμα «Διαδραστική Έκθεση Επιστήμης και Τεχνολογίας», δόθηκε η ευκαιρία προβληματισμού σε θέματα που τους απασχολούν ή θα τους απασχολήσουν στη συνέχεια στα πλαίσια του μαθήματος της Φυσικής.

Σίμος Νικόλαος

Φυσικός